T : +90 541 638 7793


Yurtdışında Burslar

Yurtdışında Burslar ve Genel Bilgi

NEREDEN NASIL BASLAMALI?
Bu işin en doğrusu öncelikle kenidinizi tanımanızdır.Kendinizi Burs verecek Kurumun yerine koyun ve Siz bu Kurum olsaydinizi kendinize burs verirmiydiniz bu soruya gerçekçi bir cevap bulmaya çalışınız.
Şunu aklınızdan çıkarmayın lütfen,her yıl 100 öğrenci gönderen Türk Eğitim Vakfına her yıl 150 binin üzerinde başvuru olmkatadır.

KIMLERIN BURS SANSI VAR KIMLERIN YOK?
Burs verilirken önemli olan talepte bulunan kişinin şansı değil,ne derece başarılı eğitim geçmişine sahip olduğudur.
siz yurtdışında eğitim almak isteyen birisisiniz ancak gideceğiniz ülkenin dilini iyi bilmiyorsunuz , yada yabanci diliniz çok iyi fakat çok başarılı bir öğrenci değilsiniz, başarınız gösterebileceğiniz bir eğitim geçmişiniz,sporda başarınız yada önemli bir projeniz yok. bu durumda burs alma şansınız yoktur.

ARANAN KRITERLER NELERDIR?
* Bursu Yurtdişinda ariyor iseniz öncelikle gitmek istediğiniz ülkenin dilini çok iyi bilmelisiniz.
* Başarılı bir eğitim geçmişine veya sportif alanda yüksek bir başarıya veya yaşamınızda başarılıbir iş ve bilgi birikimine sahip olmalısınız. Burs verecek kurum sizin başarılarınıza, bilginize ve deneyimlerinize güvenmesi gerekmektedir.
* Burslar genelde bir kısım masraflarınızı karşılayan ancak yiende sizin bazı masraflarınızı karşılamanız gereken burslardır.

Türk Eğitim Vakfı Bursları
(TEV Yüksek Lisans Bursları)

TEV (Türk Eğitim Vakfı) ülkemizin gereksinimini duyduğu nitelikli elemanların yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla yurt dışı eğitim burslarını 1969 yılından itibaren vermeye başlamıştır.

A.B.D, Kanada, İngiltere, Federal Almanya, Fransa, İtalya, İsviçre, Avusturya ve diğer Batı Avrupa ülkelerinde yüksek lisans öğrenimini gören öğrencilere verilir. Bursiyerlerin öğrenim süresince tüm masrafları TEV tarafından karşılanır. Burs verilen dallar: İşletmecilik, Endüstri Yönetimi, Mühendislik, Sosyal Bilimler.

Yurtiçinde başvuru yapabileceğiniz bazi önemli kurumlar:
İTO Vakfın
Vehbi Koç Vakfı Bursu<
Hacı Ömer Sabancı Vakfı Bursu
İstanbul Sanayi Odası BUrsu
21.Yüzyıl Vakfı Bursu
Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı

Yurtdışında bazı önemli burs veren kurumlar:
The British Council
Fulbright Öğrenim Bursları
Jean Monnet Bursları
Eiffel Bursu